Przepiękny górski krajobraz, zwiedzanie pięknego uzdrowiska, piesze wędrówki po Górach Izerskich, rowerowe przejażdżki po Single Trackach. To tylko niektóre atrakcje jakie czekają Cię w regionie.
Single Track to naturalna sieć jednokierunkowych ścieżek rowerowych, precyzyjnie wkomponowana w okoliczną przyrodę, z pełnym poszanowaniem bogactwa Gór Izerskich. Sieć rozciąga się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie gór. Do dyspozycji rowerzystów oddano 4 poziomy trudności, dostosowane do wymagań szerokiej grupy użytkowników, począwszy od rodzin z małymi dziećmi, po zapalonych rowerzystów górskich. Obecnie sieć tras Single Track liczy ponad 80 km malowniczych leśnych ścieżek.
Runtracki są nowatorskim projektem w Polsce oraz w Europie. Powstały w lasach w okolicach Świeradowa - Zdroju.
To zaprojektowana sieć leśnych ścieżek dla biegaczy i pieszych, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody. Ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan, a ich odcinki połączone są istniejącymi drogami leśnymi. Ścieżka tworzy pętlę, gwarantującą powrót w miejsce startu.
Urokliwe, spokojne, i bajkowe miejsce. Odwiedzający zaznają tu spokoju i relaksu płynącego w uspokajającego szumu wody i wszechobecnej zieleni, ale i również zabawy i orzeźwienia w upalne dni. Wodospad jest „domem” Świeradowskich Morsów. Każdej zimy można tu spotkać miłośników lodowych kąpieli, którzy serdecznie zapraszają do wspólnego morsowania.
Stóg Izerski (1107 m.n.p.m.) - jest obowiązkowym celem wycieczek dla każdego turysty w Górach Izerskich. Znajduje się na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu i dominuje nad Świeradowem -Zdrójem.
Z wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Sępią Górę w Kamienieckim Grzbiecie (drugi śląski grzbiet Gór Izerskich - równoległy do Wysokiego Grzbietu), na pobliskie miejscowości: Świeradów - Zdrój, Mirsk oraz na dużą część Pogórza Izerskiego z Lubaniem i Gryfowem Śląskim. Przy dobrej widoczności widać oddalone szczyty Karkonoszy z dominującą Śnieżką, a nawet Landskrone niedaleko Zgorzelca.
Powstanie młyna wodnego w Czerniawie-Zdroju datowane jest na rok ok. 1890. Jego podstawowe wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z okresu budowy.
Obecnie w ślad za legendą budynek zwany jest "Czarcim Młynem" i mieści się w nim skansen produkcyjny tzw. "Muzeum Chleba". Zwiedzający mogą śledzić proces powstawania pieczywa, a także zakupić przygotowaną tam mąkę i pieczywo wykonane według tradycyjnych receptur.
Źródło: http://swieradowzdroj.pl/122-swieradowzdroj-czarci-mlyn
Wyciąg orczykowy Bambino Ski
Najciekawszym obiektem architektonicznym w Świeradowie - Zdroju jest Dom Zdrojowy, usytuowany od hotelu w odległości 150 m.
Został wybudowany w 1899 roku według projektu znanego architekta o nazwisku Grosser.
Obiekt podzielony jest na dwa budynki, które łączy najdłuższa na Dolnym Śląsku Hala Spacerowa (80 metrów). Obok na tarasach (160 metrów) znajduje się tzw. „Sztuczna Grota”, gdzie niegdyś była pijalnia wód mineralnych. Również w tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza.
W samym sercu Gór Izerskich na Hali Izerskiej znajduje się CHATKA GÓRZYSTÓW, jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser.
Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc, które czynne jest przez cały rok. Przyciąga z powodu specyficznego położenia i różnych zawirowań dziejowych. Miła atmosfera oraz słynne naleśniki z jagodami zachęcą niejednego do odwiedzin!
W Czerniawie - Zdroju powstało Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka" będące nie lada gratką dla małych odkrywców.
Dzieci odwiedzające ośrodek mogą zapoznać się m.in z fauną i florą Gór i Pogórza Izerskiego, zaobserwować nieskażone światłem izerskie gwieździste niebo, a także poznać od podszewki całodobowe życie pszczelej rodziny, dzięki zamontowanemu w ulu systemowi mikrokamer oraz mikrofonu.
Sępia to zdecydowanie ulubione miejsce nasze i naszych gości. To właśnie Sępią Górę możecie podziwiać z balkonów oraz Tarasu podczas pobytu w naszym obiekcie.
"Sępia Góra" ( 828 m n.p.m.) jest jedną z atrakcji turystycznych na szlaku Śladem Izerskich Tajemnic i zdecydowanie warto się na nią wybrać choćby dla samego widoku. Na szczyt prowadzi szlak niebieski a z Góry możecie podziwiać całe miasto Świeradów-Zdrój, panoramę Gór i Pogórza Izerskiego oraz Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy.
Według legendy, na szczycie Sępiej Góry miała znajdować się kiedyś pogańska świątynia.
Naszym Gościom proponujemy również aktywną formę wypoczynku: