Na terenie Świeradowa - Zdroju udostępniono dla zwiedzających aż trzy wieże widokowe oraz jedną po czeskiej stronie Gór Izerskich.
Serdecznie zachęcamy do ich odwiedzenia. Widoki na pewno są tego warte!
Wieża widokowa została zbudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy, w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka. Wykonana została z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15 m i posiada dwa tarasy widokowe.
Równocześnie pomieści około 20 osób. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Single Track. Wieża została oddana do użytku w listopadzie 2019 r.
Projekt wieży "Ścieżka w chmurach Świeradów - Zdrój" pomyślany jest w formie wielofunkcyjnej wieży przygodowo - poznawczej, której podstawowym celem jest udostępnienie widoków na okolicę. Wieża ma odwiedzającemu umożliwić widok z lotu ptaka na piękno przyrody bliskiej okolicy, na miasto Świeradów-Zdrój, dolinę rzeki Kwisy i okoliczne szczyty.
Ścieżka ma długość 799 m i zakończona jest tarasem widokowym na wysokości 56,6 m ponad okolicznym terenem. Na ścieżce znajduje się kilka kolejnych atrakcji, między innymi: przełaźnia linowa, zjeżdżalnia czy sieć relaksacyjna.
Wieża Sky Walk znajduje się niecały 1 km od hotelu.
Stalowa konstrukcja o łącznej wysokości 33,8 m.
Do użytku odwiedzających oddano dwa podesty obserwacyjne: pierwszy – na wysokości 15,5 m, drugi – na wysokości 23,7 m.
Górny taras widokowy wyposażony jest w lunety obserwacyjne, kamery panoramiczne oraz kamerę do obserwacji widnokręgu, umożliwiające oglądanie panoramy Gór i Pogórza Izerskiego. Aby się do niego dostać, wystarczy pokonać 148 stopni schodów wykonanych z krat pomostowych.
Do wieży należy dojść piechotą. Proponujemy zostawić auto na parkingu przy ul. Strażackiej (powyżej dolnej stacji kolei gondolowej SKI & SUN). Następnie przejść na drugą stronę ulicy, i udać się ścieżką w kierunku lasu. Do pokonania mamy około 200 metrów - ponad koronami drzew widoczny będzie górny taras widokowy wieży.
Smrek, czyli szczyt na zachodniej granicy Wysokiego Grzbietu. Posiada on przedzielone niewielką przełęczą dwa wierzchołki: jeden na wysokości 1123 m. n. p. m. i drugi 1124 m n.p.m. - wyższy znajduje się po czeskiej stronie Gór Izerskich, niższy leży na pograniczu polsko-czeskim. Smrek swoją nazwę zawdzięcza wysokiemu świerkowi (w języku czeskim słowo „smrek” oznacza „świerk”), który rósł tam przez kilka stuleci.
Wieża widokowa, którą dziś można odwiedzić, została wzniesiona w latach 2001-2003 w miejscu, gdzie kiedyś stała stara i zniszczona drewniana wieża, wybudowana w końcu XIX wieku. Przy ładnej pogodzie z najwyższego tarasu można podziwiać panoramę okolicy – Góry Izerskie, Góry Łużyckie, Karkonosze, a także Pogórze Izerskie.
Wieża znajduje się w odległości około 3 km od Stogu Izerskiego (około 45 minut drogi).